KIYI BALIKÇILIĞI – SHORE FISHING

 

Deniz, göl ve akarsularımız dahil bölgemizde en çok tercih edilen balık tutma yöntemidir. El otası ve kamış ile kıyıdan balık avı yapılmaktadır. Zaman içerisinde tüm balıkçılık yöntemlerinde olduğu gibi kıyıdan balık tutma metodları da gelişmiş, yeni ekipmanlar üretilmiş ve üretilmeye devam etmektedir.

 

Önemli olan eski avcılık yöntemlerine de kulak kapatmadan bu yenilikleri takip edip denemek hobicilerin altın kuralı olmalıdır. Çünkü hangi suda nasıl balık tutulacağının emin olun tek bir yöntemi yok. Burada önemli olan size en keyif veren ve bütçenize uygun yöntemi bulmak.

 

Tuzlu ve tatlı su balıkçılığında yöntemler bir birine yakın olsa bile ava gittiğinizde tek bir yönteme bağlı kalmamak, diğer yöntemleri de denemek balık avlama şansınızı arttıracaktır. Örn olarak sahte yemle balık avı yaparken yemli avı da yapacak ekipmanı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Bu sebeple öncelikli işimiz balık avı için doğru zamanı ayarlayıp gideceğimiz sularda mevsimine göre yakalayacağımız hedef balık türünü belirlemek ve buna göre ekipmanı temin etmek.

 

Bu avcılıkta kamış ile yapacağınız avları çeşitlendirmek mümkün. Çoğunlukla kamış ile yapılan avda tercih edilen popüler yöntemlerden spinning ( at-çek ),  LRF ( light rock fishing ) veya surf casting-fishing ( uzak mesafe atış ) olarak söyleyebiliriz.

 

Spining ( At-Çek ) ve LRF Avı

 

Spinning ve LRF için değişik kamış,makine, ip ve misina kombinasyonları yapılabilmektedir. Bu takımlarda daha çok küçük motor hacimleri kullanılmaktadır. Kamış ve motor gibi temel malzemelerin hafif olması sebebi ile kendinizi yormadan uzun süre atış yapabilirsiniz. Malzemeleri taşımanın verdiği rahatlık ile kıyıdan suyun birçok kısmını tarayabilirsiniz.

Yapacağınız kamış kombinasyonuna göre kullanacağınız sahte yemlerde şekillenecektir. Sahte yemlerde değişik ağırlıklarda plastik yemlerle beraber, jig ve silikon ürünler bu avda kullanılmaktadır. Avlayacağınız hedef balık türü öncelikli olmak üzere hava,su koşullarıda sahte seçimizi etkileyecek temel değişkenlerdir.

Bu av stilinde sahte yemleri şu şekilde özetleyebiliriz. Plastik yemler su üstü, farklı derinliklere dalarlı olmak üzere, boy, ağırlık vs çeşitlenecektir. Silikon yemlerde hedef balığınıza göre farklılık gösterecektir. Silikon yemlerde değişik ebat ve renklerde kurtçuklar, tekeler ve  kalamar vs. bir çok seçenek bulunmaktadır. Biraz daha özel bir detay vermek gerekirse silikonlarda kokulu yem tercihleri av şansınızı önemli ölçüde etkileyecektir.  Sahtelerdeki bu çeşitliliğin kafanızı karıştırmasına müsaade etmeden çantanızda bulundurabileceğiniz çok temel seçenekler olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki avınızın verimliliği takımızın ne kadar yeterli olduğuna göre değişecektir. Son dönemlerde bu malzemeler kıyı haricinde teknede de sıklıkla kullanılmakta ve çok keyifli avlar yapılabilmektedir.

Zaman içerisinde yapacağınız balık avı süreniz arttıkça veya daha hızlı yol almak için beraber avlanacağınız tecrübeli partnerler size bu yolda çok büyük katkı sağlayacaktır.

 

Surf Casting-Fishing

 

Surf takımlar uzak mesafe atışlar için özel üretilmiş boy ve malzemelerdir. Bu avın malzemeleri yukarıda bahsettiğimiz avdan farklı olarak biraz daha daha ağır ve ekstra malzemeler gerektirir. Kısaca belirtmek gerekirse daha sabit yapılan bir av olduğu için size konfor sağlayacak balık malzemelerini organize edebileceğiniz sehpa, tripod, portatif sandalye vs. gibi aksesuarlar edinebilirsiniz. Almış olduğunuz kamışın atar ağırlığına göre seçeceğiniz kurşunlarda çeşitliklik gösterecektir. Standart kurşunlar tercih edilebileceği gibi avlandığınız yerin kumluk ( çapa veya kancalı kurşun vs. ) veya kayalık ( kanatlı,yassı kurşun vs.)  olma durumuna göre bu tercihler doğru yapılırsa avınız daha verimli geçecektir. Kullanacağınız yem, iğne boyutları ve takımlar balık hedefinize göre değişecektir. Hazır takımlar bulabileceğiniz gibi zaman içerisinde kendi yapacağınız takımlarıda kullanmak gayet keyifli bir yol olacaktır.

Hemen hemen her markanın bu yöntem balık avları için kullanabileceğiniz değişik fiyat kombinasyonlarında modelleri bulunmaktadır. Eğer bilginiz yoksa yakalamak istediğiniz hedef balık, avlanacağınız bölge vs. bilgileri malzemeleri satın alacağınız yetkiliye danışırsanız çok daha doğru bir set kurabilirsiniz. Bu yüzden satış danışmanınızı doğru seçerseniz işiniz çok daha rahat.

 

*Sitemizde malzeme yönlendirmeleri yaparak avınızda kolaylık sağlamaya ve bilgi vermeye çalışacağız

 

Önemli Not

Kişisel güvenliğinizi üst seviyede tutmak adına tehlikeli olabilecek kayalık bölgelerde tek başınıza av yapmamanızı öneririz.

X

Ürün sepete eklendi

Sepeti Görüntüle