TEKNE BALIKÇILIĞI – BOAT FISHING

   Tekne ile balık avında heyecan ve olasılıkların emin olun ucu bucağı yok. Tüm balık türlerini yakalamanın mümkün olduğu tekne avcılığında hemen hemen tüm av teknikleri deneyebiliriz. Ne kadar tekne balıkçılığı denince aklımıza deniz avı gelse de, tatlı sularımızda da tekne ile avcılık mümkün.

   Tekneden yemli takımlarla yapılan avlar ile birlikte sahte jigler, balıklar ile av yapılmaktadır. Canlı yem ile yapılan avlarda yemin tazeliği önemli iken sahte balıklar ile yapılan avlar da sahte seçimi ve balığı kandırmak için yapılan çekiş teknikleri av performansında önemlidir. Çeşitli sahteler ile yapılan avlar son dönemde popülerleşen bir av türü olmakla birlikte yakalayabileceğiniz balıklar da heyecan verici boyutlarda olabilmektedir.

Tekne avlarında malzeme tercihlerimizi yaparken dikkat edeceğimiz başlıklara da kısaca bir göz atalım;

Tekne avında tercihe göre el oltası ve kamış kullanabildiğimiz malzemeler arasındadır. El oltasında balık tutmanın keyfi bambaşka iken balığın büyüklüğü el oltasında ki av performansımızı etkiler. Tekne de Kamış seçimi yaparken de kamışın çok uzun olmaması hem av esnasında kullanımı, hem de balığı kaçırmadan tekneye alabilmemiz de önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden kamış seçimi yaparken tekne kamışı olarak geçen modeller ile avlanmanızı öneririz.

Ava çıkmadan önce temel olarak yakalamayı planladığınız balığın cinsine göre seçeceğiniz yem tipi, iğne boyu, ip veya misina kalınlığı gibi etkenler önceden planlanması gereken başlıklardır. Yanınızda bulunduracağınız ufak bir balık çantasında size anlık çözüm sağlayacak bu malzemeleri rahatlıkla bulundurabilirsiniz. Çantanızda çapari veya ince köstekli takımlar çok daha çabuk yıpranacağı için bu malzemeleri yedekli taşımakta her zaman fayda var.

Suyun derinliği veya akıntı durumu kullanacağımız kurşun ve sahte jig ağırlık seçimizi etkileyecektir. Akıntı değişken bir durum olsa da av öncesinde alacağımız derinlik bilgisi yanımızda götüreceğimiz malzemeleri seçmemiz açısından önemlidir.

Bu avda kıyı balıkçılığında bahsettiğimiz gibi spinning ve lrf malzemelerini de kullanabilirsiniz. Hatta bu şekilde bazen yemli avından daha verimli avlar yapılabilmektedir. Kısaca taşıması kolay bu malzemeleri de yanınızda bulundurmak iyi bir seçenek olabilir.

Teknede av için dikkat edeceğimiz temel konulara da kısaca bakalım.

Öncelikli işimiz kendinize ait bir tekne yok ise avlanacak,avlanmayacak toplam kişi sayısına göre ideal teknemizi kiralamak. Kişi sayısına göre seçeceğimiz teknenin boyutu öncelikli olarak güvenliğinizi ve sonrasında konforunuzu sağlayacaktır. Ava çıkacağımız teknenin size can güvenliğinizi sağlayacak ekipmanlara sahip olduğundan lütfen emin olun. Tekne de bir balık bulucunun olması av performansınıza da çok ciddi katkı sağlayacaktır.

Tekneye bineceğiniz bölgenin avlanmayı düşündüğünüz bölgeye yakın olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Teknede seyir süresinin kısalması balık avına daha fazla zaman ayırmamızı sağlar. Eğer bilmediğiniz bir bölgede avlanacak iseniz çıkacağınız teknenin lokasyonuna bu detayda dikkat etmeyi unutmayın.

Tekne ile balık avında en güzel avlar sabah suyu ile başlar. Sabah malzeme hazırlığı yerine teknede çay veya kahve yudumlamak, manzaranın keyfini çıkarmak çok daha unutulmaz bir başlangıç olacaktır. Bu keyfi tekne hareket halinde iken sırtı avı yapmak çok güzel bir seçenek.

Dip veya su üstü balık avında size katkı sağlayacak en önemli unsur o suları iyi bilen bir ekip arkadaşı olacaktır. Bu kriter size teknede varsa balık bulucudan daha büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Önemli Dip Not

Tekne ile deniz veya tatlı su avlarında en önemli unsur hava ve su koşullarıdır. Birçok uygulamadan günlük veya daha uzun vadeli hava, su durumunu takip edebilirsiniz. Tekne ile çıkarken yedek kıyafet her zaman işe yarar.

X

Ürün sepete eklendi

Sepeti Görüntüle